Mis see on?
Silikoon on sünteetiline polümeer, mille koostisest leiab keemilise elemendi räni (Si), mis on maailmas leiduvatest elementidest teisel kohal pärast hapnikku. Silikoon on väga kõrge temperatuuritaluvusega (−40 kuni 230°), madala soojusjuhtivusega ning kummilaadsete omadustega materjal, mis ei soodusta mikrobioloogilist kasvu. Peale selle on ta veekindel, vastupidav ning mittedeformeeruv materjal.
Silikoon leiab kasutust mitmetes erinevates vormides – nii vedelana, geelina kui ka tahkel kujul. See võimaldab inseneridel, teadlastel, leiutajatel ja ettevõtjatel kasutada seda väga olulise komponendina paljudes tööstuslike ja tarbijatele suunatud toodete arendamises ja tootmises.
Mitmekülgse materjalina on silikoon muutunud üheks äärmiselt oluliseks koostisosaks toodetes, mis muudavad meie igapäevaelu kergemaks. Alustades meditsiiniseadmetest ja hambaravist kuni autode ja arvutite tootmiseni on silikoon leitav väga laialdastes ja olulistes valdkondades – ja nii ka meie kodudes.
Silikoon leiab erinevate toodete näol aina rohkem kasutust inimeste igapäevaelus, milleks võivad olla toimetused köögis või lastega, toimingud majapidamises või hoopis leiab see rakendust hügieenis, kus on võimalik jätta endast väiksem märk maha meie planeedi jaoks (näiteks korduvkasutatavad kõrvatikud, mis asendavad sadu kuni tuhandeid tavalisi vatitikke).
BPA ja toksiliste ainete vaba
FDA või LFGB seritifikaadid silikooni materjalile
Silikoonist toodete multifunktsionaalsus
Enne esmakordset kasutamist!
Lisaks tuleks teada mõningaid põhimõtteid seoses silikooni kasutamisega. Nimelt tuleks silikoonist tooted hoida eemal söövitavast ainest, teravatest esemetest, lahtise tule eest ning tugevatest kemikaalidest (piisab veest ja seebist/nõudepesuvahendist). Lisaks on soovitatav neid hoida kuivas ja puhtas kohas, otsesest päikesevalgusest eemal.
Korduma kippuvad küsimused
Mis on silikoon?
Silikoon on populaarsust koguv materjal, mis leiab järjest enam erinevates valdkondades kasutust. Silikooni leiab laste luttidest, pudelitest ja mänguasjadest, köögitarvikutest ja -nõudest, hügieenitarvetest, kosmeetikast jne. Lisaks kasutatakse silikooni väga laialdaselt meditsiinis, autotööstuses, energiatööstuses, ehituses jne.
Silikoon on sünteetiline polümeer, mille koostisest leiab keemilise elemendi räni (Si). Räni on maailmas leiduvatest elementidest teisel kohal pärast hapnikku. Silikoon on väga kõrge kuumataluvusega, madala soojusjuhtivusega ning kummilaadsete omadustega materjal. See on väga vähese mürgisusega ning ei sisalda BPA-d ning muid toksilisi aineid nagu näiteks lateks, PVC, ftalaadid, mis on omased plastikule. Lisaks jäävad silikooni omadused samaks temperatuurivahemikus −40 kuni 230° samaks. Silikoon on veekindel, vastupidav ning mittedeformeeruv materjal. Väga oluline on see, et silikoon ei soodusta mikrobioloogilist kasvu.
Miks on silikoon parem kui plastik?
Plastikud sisaldavad naftapõhiseid kemikaale ja erinevaid mürkaineid nagu näiteks BPA, PVC, ftalaadid ja BPS, mis võivad põhjustada vähki, viljatust ning üldse mõjuda halvasti inimeste neuroloogilisele arengule ja immuunsussüsteemile. Eriti ohtlikud on plastikus sisalduvad kemikaalid lastele, kuna väike organism alles kasvab ja areneb. Sageli jääb plastik loodusesse ning hakkab lagunemise käigus eraldama mürkaineid, mis on kahjulikud meie loodusele.
Silikoonist tooted on tehtud 100% toiduklassi silikoonist, mis on keskkonnasõbralik materjal ning mis ei sisalda eelnimetatud kemikaale ja mürkaineid. Lisaks on silikoon palju vastupidavam ja jätkusuutlikum materjal kui plastik ning kui kasutada silikoonist tooteid ühekordsete plastiktoodete asemel, siis sellega on võimalik hoida oma ümbrust ja loodust.
Kuidas silikoon on keskkonnasõbralik?
Kuna silikoon ei sisalda keemilisi aineid ning muid mürke nagu näiteks nafta, BPA, flataadid, PVC, lateks jne, siis silikooni lagunemisel ei eraldu need mürgid ka loodusesse.
Lisaks on silikoonist toodetega asendatud mitmesuguseid loodust saastavaid tooteid, nagu näiteks plastikust kõrvatikud ning ühekordsed plastikust toidukarbid, -kaaned ja säilituskotid. Üks korduvkasutatav silikoonist vatitikk asendab sadu kuni tuhandeid plastikust vatitikke. Kui kasutada korduvkasutatavaid silikoonist tooteid ühekordsete toodete asemel, siis sellega jätame loodusesse endast maha väiksema jalajälje.
Kas silikoonist toodetel võib lõhn juures olla?
Õige ja kvaliteetne silikoon on ilma lõhnata. Kuid siinjuures tuleb tähele panna seda, et kui silikoonist toode on alles uus ning pakendist avatud, siis võib tal olla juures tootmise käigus juurde tulnud lõhn, pakendi lõhn või liimi lõhn (juhul kui mingi osa on tootel liimitud). Sellepärast ongi oluline silikoonist toode enne esmakordset kasutamist hoida 5 minutit keevas vees ning seejärel pesta seebi ja sooja veega. Kui lõhn ei kao täielikult, siis paar päeva pakendist väljas hoides see kaob. Silikooni töötlemise käigus tekkinud lõhn ei ole inimesele kahjulik.
Missuguste temperatuuride juures võib silikoonist tooteid kasutada?
Silikoonist tooted on külma-ja kuumakindlad, mistõttu võib neid kasutada temperatuurivahemikus -40 kuni +230 kraadi.
Miks silikoonist tooted võivad muuta värvi pärast porgandi, kõrvitsa või bataadi serveerimist?
Porgandi, kõrvitsa või näiteks bataadi serveerimisel võib silikoonist nõu jääda kollakaks-oranžiks ning isegi pärast pesu võib olla raske seda eemaldada. Nende serveerimise puhul tuleks taldrik või muu silikoonist nõu koheselt ära pesta, kuna nad jätavad silikoonist nõusse tugeva värvipigmendi. Samuti võib ka õliga antud kohta enne nõudepesumasinasse panemist hõõruda. Värvi maha saamiseks on soovitatud ka silikoonist nõud leotada/pesta söögisooda ja sooja veega. Vahest aitab ka teine-kolmas ring nõudepesumasinas.
Miks kollane värvus sinna jääb, on tingitud sellest, et tootmises kasutatud silikoon on kemikaalide ja toksiliste ainete vaba ning seega võtab see kergemini külge looduslikke värvaineid.
Miks soovitatakse silikoonist tooteid pesta pigem käsitsi kui nõdepesumasinas?
Kõiki silikoonist tooteid võib pesta nõudepesumasinas, kuna nende kuumataluvus on kuni +230 kraadi.
Silikoonist toodete tootmises kasutatud silikoon on kemikaalide ja toksiliste ainete vaba ning seega võtab see kergemini külge looduslikke värvaineid või lõhnu, millega need kokku puutuvad. Seega tihti nõudepesuvahend, mida kasutatakse nõudepesumasinas, võib jätta pärast pesu tootele nõudepesuvahendi lõhnad külge. Kui kasutada neutraalseid/lõhna vabu vahendeid, siis ei ole probleemi ja võib tooteid pesta nõudepesumasinas kartmata, et neile võiks jääda külge vahendi lõhn.
Kui tootele on jäänud nõudepesuvahendi lõhn pärast nõudepesumasinas pesu, siis selleks, et lõhnast vabaneda tuleks silikoonist toodet 5 minutit hoida keevas vees ning seejärel pesta jooksva vee all pesuvahendiga üle.
Mida teha meilt ostetud elektroonika seadmega, mis on jäänud juba vanaks ja muutunud kasutuskõlbmatuks?
Meie e-poest ostetud vanad elektroonikaseadmed saab tasuta viia OÜ Eesti Elektroonikaromu kogumisvõrku, kust need suunatakse edasi taaskasutusse.
Rohkem infot kogumiskohtade kohta leiab: https://elektroonikaromu.ee/elektroonikaromude-patareide-ja-vanade-akude-kogumiskohad/